Jak prawidłowo przygotować glebę pod trawnik?
Jeśli chcemy cieszyć się pięknym trawnikiem, jeszcze przed jego założeniem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Trzeba poświęcić na to trochę czasu i energii, ale w wielu przypadkach można wspomóc się przydatnym sprzętem ogrodowym. Przykładem jest glebogryzarka i wertykulator. Pomogą pozbyć się uporczywych chwastów, które nie sprzyjają prawidłowemu wzrostowi trawy i oszpecają trawnik. Od czego w takim razie zacząć?
Czas na uporządkowanie terenu i pozbycie się chwastów
Nie można mówić o zakładaniu trawnika, nie mając odpowiednio przygotowanego podłoża. Pierwszym krokiem będzie przystąpienie do wykonania prac porządkowych. Konieczne jest pozbycie się wszelkiego typu zanieczyszczeń, aby zapobiec żółknięciu i zasychaniu trawy w przyszłości. Na wielu działkach królują liczne chwasty, których trudno byłoby się całkowicie pozbyć tylko ręcznie. Nie mówiąc już o podłożu pokrytym mchem, przez co źdźbła trawy nie mają możliwości do rozwoju ze względu na utrudniony dostęp korzeni do składników odżywczych zawartych w glebie. Pozbycie się tego wszystkiego nie musi być praco- i czasochłonne, jeśli wyposażymy się w glebogryzarkę i wertykulator. Za pomocą tego pierwszego urządzenia spulchnimy i napowietrzymy ziemię. Ułatwia dokładne jej przekopanie i dotarcie tlenu do głębszych warstw gleby. Zanim jednak użyjemy glebogryzarki, warto nanieść na podłoże niewielką warstwę odkwaszonego torfu lub kompostu. Taki zabieg zapewni lepsze odżywienie ziemi, co przełoży się oczywiście na piękniejszy trawnik.
Sprawdzić trzeba odczyn gleby, powinien być lekko kwaśny – pH między 5,5 a 6,5. Najlepsza ziemia to ta lekka i próchnicza. Na tydzień przed wysiewem nasion powinno się przeprowadzić nawożenie gleby. Do wyboru mamy gotowe nawozy startowe i nawozy uniwersalne do trawników. Bardzo ważne jest to, aby stosować ich dawki zgodnie z zalecaniami producenta. Przenawożenie nie będzie korzystne. Potem można przejść do wałowania podłoża walcem, aby wyrównać powierzchnię i zagęścić glebę.
Jak utrzymać piękny trawnik?
Jeśli naszym problemem jest wyjałowione podłoże pod trawnik, czyli pozbawione składników odżywczych, zdominowane przez mchy i chwasty, warto zdecydować się na wertykulację. Mowa jest tutaj o urządzeniu wyposażonym w noże, które nacinają powierzchownie darń. Służy to usunięciu martwych roślin, które zaburzają prawidłowy wzrost trawy. Wertykulację zaleca się przeprowadzać na wiosnę, zaraz po pierwszym skoszeniu trawy. Wertykulator oczyszcza trawnik z mchu, starej trawy, drobnych chwastów. Przez nacięcie gleby woda i tlen mogą dotrzeć wprost do korzeni roślin.
0 Comment