Sposoby na obniżenie wilgoci w pomieszczeniach
Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach wiąże się nie tylko z przyjemnym ciepłem, ale też suchym powietrzem, co niestety nie sprzyja dobremu zdrowiu ani samopoczuciu. Bardzo łatwo o wysuszanie się błon śluzowych, co zwiększa podatność na przenikanie chorobotwórczych drobnoustrojów do organizmu. Niekorzystne będzie też przebywanie w pomieszczeniach z podwyższonym poziomem wilgotności powietrza. To z kolei w połączeniu z ciepłem sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Nadmiarowi wilgoci w domu należy przeciwdziałać. Do dyspozycji mamy wiele sposobów na osuszanie powietrza, dzięki czemu możliwe staje się zredukowanie tego problemu.
Problem z wilgocią w domu
Zbyt wysoki poziom wilgotności w domowych wnętrzach można poznać po tym, że szyby i lustra są zaparowane, woda może wręcz się skraplać. Charakterystyczne jest pojawianie się na ścianach mokrych plam, co gorsze z ogniskami pleśni. Czuć również nieprzyjemny zapach stęchlizny w pomieszczeniach, którego nie są w stanie stłumić nawet odświeżacze powietrza. W przypadku tapet można mówić dosłownie o ich odklejaniu się od ścian. Są to tylko niektóre przypadki z wielu, gdyż zbyt duży poziom wilgoci w powietrzu wiąże się z szeregiem innych problemów. Kluczowa jest odpowiednia wentylacja i zapewnienie swobodnego przepływu powietrza. Pomocnym zabiegiem będzie otwieranie okien i drzwi do pomieszczeń, aby powietrze krążyło, a wilgoć rozeszła się po całym domu. Najprostszym sposobem jest porządne wietrzenie wszystkich wnętrz, co trzeba robić regularnie, nawet zimą, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. W pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności typu kuchnia i łazienka warto używać wentylatorów. Kluczowe będzie przeciwdziałanie gromadzeniu się wilgoci. Wystarczy zmienić swoje dotychczasowe nawyki, szczególnie te dotyczące gotowania i brania kąpieli. Chodzi tutaj przede wszystkim o przykrywanie garnków podczas obróbki termicznej jedzenia, skrócenia czasu przebywania pod prysznicem i kąpanie się w zimniejszej wodzie – wszystko po to, aby zredukować ilość wytwarzanej pary wodnej.
Co jeszcze pomoże?
Jeśli wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien nie przyniesie pożądanych efektów, warto rozważyć montaż klimatyzacji, która będzie osuszała powietrze w domu, co przełoży się na zmniejszenie poziomu wilgotności. Warto też wspomóc się pochłaniaczem wilgoci czy specjalistycznym urządzeniem w postaci osuszacza powietrza – przy dużym zawilgoceniu sprawdzi się idealnie. Osuszacze mają to do siebie, że obniżają wilgotność bez zmiany temperatury otoczenia. Można też skorzystać z nagrzewnicy, w celu poniesienia temperatury powietrza, co przełoży się na odparowywanie wilgoci.
0 Comment